Hej Laurits
Forvirring er en meget sjælden bivirkning rapporteret ved brug af Lamictal, og jeg kan ikke se, at man har erfaringer med hukommelsesbesvær som bivirkning. Det lyder umiddelbart som en høj dosis du får, men jeg er sikker på det er i samråd med en specialist du modtager denne medicinering.
Jeg synes du skal tage kontakt til den, der har startet dig i behandlingen og oplyse om dine bivirkninger. Det kan være svært nogle gange at vurdere om bivirkningerne stammer fra medicinen, eller om det er en følgevirkning af det traume, du har oplevet. Det vigtigste er dog i alle henseender, at du gør opmærksom på dem overfor din ordinerende læge. Hvis det viser sig, at hukommelsesbesværet også er noget der følger med fordi du får Lamictal, er det vigtigt at få indrapporteret det som en bivirkning. Du kan få hjælp til
indrapportering af bivirkninger på dit lokale apotek eller hos lægen.
Der er som sagt en del faktorer der kan spille ind - traume, dosis, anden medicin osv., så mit råd må være at søge kontakt med din læge og prøve at få afdækket hvad det er der skaber disse bivirkninger for dig.
Jeg håber det lykkes dig at slippe for dem
Med venlig hilsen
Simon Nielsen, farmaceut