Spørg apoteket om hormoner, p-piller og anden prævention

Rikke Mumm Nielsen
Her kan du læse spørgsmål og svar om hormoner og p-piller. Du kan også vælge at skrive et nyt spørgsmål - men se først de tidligere stillede spørgsmål igennem, da dette nogle gange kan være den hurtigste vej til svaret.

Spørgsmål: Bio identiske hormoner

Kære panel

Er der nyt vedr. bioidentiske hormoner i Danmark? Hvem i Danmark ved mest om emnet?

Mvh. Annemette

01-01-0001Svar fra: Rikke Mumm Nielsen 

Kære Annemette
 

Tak for dit spørgsmål om bio identiske hormoner. Svaret bliver meget generelt om behandlingen med bio identiske hormoner, da spørgsmålet er meget bredt. Derudover ligger der på apoteket.dk et spørgsmål om bio identiske hormoner, som det også kan være en god ide at læse (søg i brevkassen under ”bio identiske hormoner”).

 

Bio identiske hormoner er hormoner der ligner kroppens egne hormoner, det vil sige naturlige hormoner.

Man taler om bio identiske hormoner i relation til overgangsalderen, hvor en del kvinder har behov for hormonbehandling på grund af gener forbundet med en faldende østrogenproduktion i kroppen (kroppens egne østrogener består af østradiol, østriol og østron). Gener der kan være forbundet ved overgangsalderen er: hedestigninger, blødningsforstyrrelser og tørre slimhinder i skeden, der for eksempel kan bløde ved samleje

 

Lægemidler mod gener ved overgangsalderen indeholder naturligt østrogen (overvejende østradiol), og nogle af præparaterne indeholder også et andet hormon af typen gestagen. Præparaterne findes som tabletter, gel, plaster og vaginaltabletter (en lille tablet til indføring i skeden).

Valg af præparat afhænger af kvindens symptomer og om kvinden stadig har menstruationslignende blødninger eller er holdt helt op med at bløde. Ligeledes ser lægen også på om kvinden er ryger, da rygning øger leverens omsætning af østrogen. Rygere bør derfor overvejende behandles med et hormonpræparat til anvendelse på huden; plaster, gel eller eventuelt en vaginaltablet.

 

Med hensyn til hvem der ved mest om emnet bio identiske hormoner i Danmark, kan det være en god ide at tale med en gynækolog, da de netop har stor erfaring med hormonpræparater i forhold til overgangsalderen.

 

 

Med venlig hilsen

 

Rikke Nielsen

Farmaceut

 

 

Apotekerne i Danmark står bag apoteket.dk. Sitet er drevet af Danmarks Apotekerforening.