Spørg apoteket om hormoner, p-piller og anden prævention

Helen Smed
Her kan du læse spørgsmål og svar om hormoner og p-piller. Du kan også vælge at skrive et nyt spørgsmål - men se først de tidligere stillede spørgsmål igennem, da dette nogle gange kan være den hurtigste vej til svaret.

Spørgsmål: P-piller uden stop

Hej Helen

De sidste to gange hvor jeg egentlig har skulle have min månedlige pause, har jeg bare fortsat på en ny pakke, altså jeg har ikke haft mens de to sidste måneder. Er det egentlig usundt for kroppen bare sådan at fortsætte uden pause. Jeg skal tage min sidste pille på lørdag og holder så pause den næste uges tid, kan ens mens godt ændre sig lidt med hvornår den kommer når det nu er så langt tid siden man sidst har haft det. Og tilsidst, hvis jeg med 100% sikkerhed kan sige at jeg har taget pillerne korekt og ikke forsent de sidste tre måneder, så er der vel ingen chance for at være blevet gravid??

Hilsen Solvej

27-05-2008Svar fra: Helen Smed 

Kære Solvej

Tak for dit spørgsmål.

Der er ingen danske p-piller, der er godkendt til non-stop indtag - og heller ikke til indtag 2-3-4 måneder i træk. Det er generelt accepteret, at en pige tager to æsker i træk for at springe en menstruation over, som ellers ville komme på et ubelejligt tidspunkt. I udlandet findes der p-piller, der er godkendt til indtag op til halve og hele år ad gangen. De er ikke kommet på det danske marked endnu.

Da dine p-piller ikke er godkendt til det, kan jeg ikke umiddelbart anbefale dig at tage 3 æsker i træk. Det er også vanskeligt for mig at sige noget, om de helbredsmæssige aspekter i det. Der var en del debat om emnet, da 6 måneders p-pillen kom frem i udlandet. Der var ikke enighed blandt læger og andre sundhedsfaglige omkring helbredsrisici.

Hvis du tager p-pillerne korrekt, bliver du ikke gravid. Du skal dog holde øje med, om du pletbløder eller på anden måde oplever forandringer. I det tilfælde kan du ikke være sikker på beskyttelsen, og du bør heller ikke gentage en 3 måneders behandling. Det er ikke sikkert, at din mens vil være anderledes end ellers, men der er en god sandsynlighed for det.

Med venlig hilsen

Helen Smed

Apotekerne i Danmark står bag apoteket.dk. Sitet er drevet af Danmarks Apotekerforening.