Spørg apoteket om hovedpine og migræne

Camilla Lauemøller
Her kan du læse spørgsmål og svar om hovedpine og migræne. Du kan også vælge at skrive et nyt spørgsmål - men se først de tidligere stillede spørgsmål igennem, da dette nogle gange kan være den hurtigste vej til svaret.

Spørgsmål: Concerta og kraftig hovedpine

Hej Camilla!

Jeg har i den sidste uge fået Concerta mod ADHD - først 18 mg, efter et par dage 36 mg. og nu igen 18 mg - og jeg har verdens værste "medicin- hovedpine". Har I nogen erfaring med dette? I så fald går det over? Og hvad skyldes det?

Jeg har i 3 år fået Strattera 80 mg, og det var super godt i starten, måske indtil jeg begyndte at få Cipralex sidste efterår. Der skete ihvertfald noget, så den gode virkning aftog, syntes jeg, og derfor har jeg et ønske om at prøve noget andet. Giver det mening? Jeg fik i sin tid hovedpine af Ritalin og stoppede efter et par dage. Det sammen har været et problem med antidepressiv medicin (Efexor og Cymbolta) mod depression, som jeg har haft on/off de sidste 3-4 år.

Mvh. "T"

20-03-2009Svar fra: Camilla Lauemøller 

Kære ”T”

Du skriver at du den sidste uge har fået Concerta og har haft hovedpine siden. Desuden skriver du at du tidligere har fået Ritalin som du også fik hovedpine af og derfor holdt op med at tage dem efter et par dage. Concerta og Ritalin indeholder det samme stof, methylphenidat. Forskellen mellem de to præparater er at Concerta er fremstillet på en måde, så stoffet methylphenidat i Concerta, frigives langsommere og over en længere tidsperiode end i Ritalin. En hyppig forekommende bivirkning ved Concerta og Ritalin er netop hovedpine. Hvis det ikke er så slemt at du ikke kan holde det ud, er det dog en god ide at vente et par uger med at opgive behandlingen. Bivirkninger kan godt være værre i begyndelsen af en behandling for så at klinge af over lidt tid.

Hvis du derimod ikke synes det bliver bedre må du kontakte din læge så I kan finde frem til en for dig mere velegnet behandling.

 

Med venlig hilsen

 

 

Camilla Lauemøller

 

Apotekerne i Danmark står bag apoteket.dk. Sitet er drevet af Danmarks Apotekerforening.