Hej Lorna
Locoid er ikke kræftfremkaldende og bruger man midlet korrekt, er der kun sjældent bivirkninger ved det. Ved korrekt brug smøres der 1-2 gange daglig og i højst 14 dage. Derefter skal man have en pause på ca. 3 uger inden man bruger cremen igen. Til et helt ansigt anvendes der 1-2 cm creme, der smøres på i et ganske tyndt lag.
Hvis man derimod bruger cremen igennem længere tid og i større mængde kan det forårsage forskellige hudlidelser som f.eks. perioral dermatitis, rosacea- og akneiformt udslæt. Dette gælder især, hvis man anvender midlet i ansigtet, hvor huden som oftest er tyndere end andre steder. Nu ved jeg ikke, hvad du mener med ”spedalsk”, men har man reddet sig én af ovenstående hudlidelser vil huden typisk virke rødmosset. Der vil være knopper, hvoraf nogle vil ligne bumser eller akne og samtidig kan huden skælle. Udslættet forekommer hyppigst i området omkring næse og mund og kan være forbundet med kløe eller en brændende fornemmelse.
Jeg kan naturligvis ikke afgøre, om dit hudproblem er opstået på grund af din brug af Locoid. Det kan være meget fristende bare at ringe til lægen og forny sin recept på binyrebarkhormoncreme, når nu man ved, at den virker, men groft sagt er det lidt som at tisse i bukserne for at holde varmen. Det løser problemer her og nu, men fjerner ikke den grundlæggende årsag til, at man har problemet og kan i sidste ende bidrage til at forværre det. Det vil derfor være en god ide, at lade din egen læge eller en hudlæge undersøge din hud og finde ud af om, der er brug for en anden type behandling end binyrebarkhormoncreme.
Desuden er det vigtigt, at du, når din hud er rask, sørger for at pleje den godt, så den ikke bliver for tør. Tør hud har nemlig lettere ved at udvikle eksemtilstande, når man er disponeret for eksem. På apoteket kan du få god vejledning i, hvilke cremer, der er bedst til pleje af eksemhud.
Med venlig hilsen
Susanne Aggerholm