Spørg apoteket om hud og hår

Susanne Aggerholm
Her kan du læse spørgsmål og svar om hud og hår. Du kan også vælge at skrive et nyt spørgsmål - men se først de tidligere stillede spørgsmål igennem, da dette nogle gange kan være den hurtigste vej til svaret.

Spørgsmål: Solcream og børnehavebørn

Hej.

Vi diskuterer i øjeblikket om vi skal smøre børnene ind i solcream når vi går på legepladsen over middag. Nogle mener at det er nok de bliver smurt derhejmme om morgenen. Jeg læste på kræftens bekæmpelses hjemmeside at hvis børn opholder sig i mere end 3 timer udendørs i solen skal de smøres igen. Hvad nu hvis de har været inde - altså ikke været ude i solen i 3 timer. Virker solcremen - de har fået på om morgenen så stadig?

Mvh Søs, Pædagog.

18-05-2009Svar fra: Susanne Aggerholm 

Hej Søs

Det korte svar er nej. Børnene bør genindsmøres ved middagstid; også selvom de er smurt hjemmefra om morgenen.  Uanset hvor gode solfiltre, der er i éns solcreme, vil de blive nedbrudt over tid, når de udsættes for lys, varme og fugt. Naturligvis nedbrydes filtrene hurtigere udendørs i solskin, men selv hos børn, der leger indendørs, vil kropsvarme og sved mindske solcremens effekt.

Tidligere kunne man få cremer, der lovede optil 8 timers beskyttelse, men de findes ikke længere på markedet. I dag bør man som tommelfingerregel genindsmøre ca. hver 3. time, hvis man skal være sikker på, at solcremen skal virke optimalt. Du skriver, at I går på legepladsen over middag. I tidsrummet kl. 12-15 er man udsat for ca. halvdelen af dagens UV-stråler. Så befinder man sig udendørs på det tidspunkt, skal solbeskyttelsen bare være på plads.

I valg af solcreme bør man som minimum vælge én med mellem beskyttelse, altså mindst faktor 15, der beskytter mod 93 % af solens stråler.  Cremen skal indeholde både UVA og UVB- filtre og en blanding af både kemisk og fysisk filter, vil være bedst. Cremen bør påsmøres 20-30 minutter før ophold i solen.

På hjemmesiden http://www.cancer.dk/skrunedforsolen/ kan man downloade en skabelon, der kan bruges til udarbejdelse af en solpolitik i institutioner. Du har nemlig fat i den rigtige ende: Det dur ikke, at man har forskellige meninger om, hvad der er ok, når det drejer sig om solbeskyttelse, for så er der helt sikkert et eller andet, der går galt. Det vil derfor en rigtig god ide, at udarbejde en fælles politik på området.

Med venlig hilsen

Susanne Aggerholm

Læs også:
Apotekerne i Danmark står bag apoteket.dk. Sitet er drevet af Danmarks Apotekerforening.