Kære Trine
Tak for dit spørgsmål.
Diane mite bruges både ved behandling af akne og uønsket hårvækst. Efter ca. 3 måneder ser man en effekt på akne, mens det tager længere tid, før man får et tilfredsstillende resultat ved behandling af uønsket hårvækst. Når du har taget Diane Mite i ni måneder, må effekten ligge på maksimum. Det er i hvert fald det, jeg har kunnet læse mig til, men måske har hudlæger eller læger erfaring med, at det reelt tager op til et helt år.
Der findes flere forskellige lægemidler til behandling af akne. De varierer i deres effekt, og det afpasser lægen selvfølgelig også efter patientens behov. De mest effektive lægemidler har nemlig typisk også mange bivirkninger. Hvis en patient er i behandling med et lægemiddel mod akne, kan patienten opnå et godt resultat, men det er umuligt helt at undgå bumser og andre urenheder.
Hvis du ikke er tilfreds med resultatet af behandling, kan du tale med lægen om en anden behandling eller en kombination af Diane Mite og en lokal behandling på huden med fx en creme.
Jeg kan anbefale dig at læse artiklerne om akne og behandling af akne.
Med venlig hilsen
Helen Smed
Farmaceut