Spørg apoteket om infektioner og betændelse

Lærke Poulsen
Her kan du læse spørgsmål og svar om infektioner og betændelse. Du kan også vælge at skrive et nyt spørgsmål - men se først de tidligere stillede spørgsmål igennem, da dette nogle gange kan være den hurtigste vej til svaret.

Spørgsmål: Hånddesinfektion til børn

Mit spørgsmål går på om man må bruge hånddesinfektionsmiddel til vuggestuebørn som alternativ til håndvask? Hvis man sørger for at deres hænder er tørre inden de evt stikker fingrene i munden.

13-02-2009Svar fra: Lærke Poulsen 

Hej Trine

Tak for dit spørgsmål. Jeg synes ikke det er en god ide at bruge hånddesinfektionsmiddel til vuggestuebørn ikke fordi at det er farligt, men fordi det ikke kan erstatte håndvask. Det er korrekt at det er et fint middel at bruge, hvis man er ude at rejse og ikke kan komme til at vaske hænder, men det kan ikke alene erstatte håndvask. Midlet vil også tørre børnenes hænder ud på overfalden samt ødelægge den naturlige flora på hænder, så man på sigt vil ødelægge hænderne og de ikke naturligt vil afvise bakterier mv. Hvis I skal på tur en dag er det fint at bruge hvis ikke børnene kan komme til at vaske hænder inden de skal spise, men i hverdagen kan det ikke anbefales at erstatte håndvask med hånddesinfektionsmidler.

Mange hilsner Lærke

Apotekerne i Danmark står bag apoteket.dk. Sitet er drevet af Danmarks Apotekerforening.