Kære Fie
Tak for dit spørgsmål.
Omega 3 og 6 er essentielle fedtsyrer, hvilket vil sige, at de er nødvendige for kroppen og at vi ikke selv er i stand til at danne dem. Omega 6 findes i rigtig mange fødekilder og det er derfor meget let at få dækket behovet. Omega 3 findes primært i fede fisk (sild, laks, makrel) og visse planteolier (f.eks. hørfrøolie og rapsolie). Spiser man sundt og ikke mindst varieret, er det dog ikke umuligt at dække behovet via kosten.
Det er altid et valg, om man vil tage et kosttilskud eller lave en kostplan, der dækker behovet. Hørfrøolie er ganske rigtig rig på omega 3, men ligesom andre frø indeholder hørfrø også nogle uønskede stoffer, som man kan få for meget af. Fødevarestyrelsen fraråder derfor et stort indtag af hørfrø. Læs mere på Fødevarestyrelsens hjemmeside http://www.altomkost.dk/Services/Nyhedsrum/Nyheder/2008/Foedevarestyrelsen_frarader_+hoejt_indtag_af_solsikkekerner_og_horfro.htm
Ønsker du at indtage din omega 3 som kosttilskud, kan det derfor være godt at satse på mindre indtag fra forskellige kilder, så mængden af uønskede stoffer begrænses. De danske næringsstofanbefalinger angiver, at kostens indhold af n-3 fedtsyrer for voksne og børn over 3 år bør udgøre mindst 0,5 % af den samlede energiindtagelse og at mængden af omega 3 ikke bør overstige 3 g/dag.
Med venlig hilsen
Susanne Aggerholm