Kære Ditte
Tak for dit spørgsmål
Der er ikke deklareret mængder af de forskellige indholdsstoffer, men umiddelbart ser indholdsstofferne uskyldige ud. Det er selvfølgelig under forudsætning af, at indholdet svarer til deklarationen.
Kelp/Tang kan indeholde jod, der hos nogle mennesker giver en overfølsomhedsreaktion. Æblecidereddiken er Æblecider, hvor alkoholen er omdannet til eddike. Inulin er et sukkerstof, der angiveligt kan have en stabiliserende effekt på blodsukkeret. Krompicolinat indeholder metallet krom, der påstås at have en effekt på trangen til søde sager, men uden mængdeangivelse, kan jeg ikke kommentere yderligere på det.
Når der er tale om et kosttilskudsprodukt, der er købt via nettet i udlandet, er det svært at vurdere lødigheden af den information du kan læse på firmaets hjemmeside. Hvis kosttilskuddet er købt i Danmark, kontrollerer myndighederne, om firmaet overholder forbuddet mod at reklamere for virkning mod sygdomme. Der er også en vis kontrol af, om produktet er uskadeligt og om deklarationen er i overensstemmelse med det faktiske indhold.
Det eneste du kan, i forbindelse med et køb på Nettet, er altså at afgøre, om du har tillid til firmaets oplysninger eller ej. Der kan jo være en grund til, at firmaet markedsfører sine produkter på Nettet og ikke i detailhandelen. Er du i tvivl, så prøv om ikke der findes et tilsvarende produkt, der er godkendt i Danmark. Spørg på dit lokale apotek, eller hvor du ellers plejer at købe kosttilskud.
Venlig hilsen
Kai Bylling
Farmaceut