Spørg apoteket om naturlægemidler og kosttilskud

Susanne Aggerholm
Her kan du læse spørgsmål og svar om naturlægemidler og kosttilskud. Du kan også vælge at skrive et nyt spørgsmål - men se først de tidligere stillede spørgsmål igennem, da dette nogle gange kan være den hurtigste vej til svaret.

Spørgsmål: Jerndråber .... Glycifer

Kære Susanne

Min søn på 10 mdr. har fået jerndråber siden 6 mdr. Sendte manden afsted efter nogle nye, da vi var løbet tør. Han kom hjem med Glycifer, er det det samme? Gav før 8 dråber dagligt, her står kun 5 dråber daglig og ikke sammen med mad. Så kan jeg da ikke få dem i ham. Jerndråberne må man da godt give sammen med mad ikke? Men er det, det samme?

Hilsen en forvirret mor

11-06-2009Svar fra: Susanne Aggerholm 

Hej "Forvirrede mor"

Glyciferdråber, er indregistreret som et lægemiddel og er den klassiske måde at give jerndråber på. Hvis man tager 5 dråber af dem, får man.8,8 mg jern. Sundhedsstyrelsen anbefaler, at alle børn under i alderen 6-12 måneder får ca. 8 mg jern daglig i form af jerntilskud, medmindre barnet får 400 ml jernberiget modermælkserstatning eller vælling.

Jern optages bedst udenfor måltider og kun i ringe grad, hvis det samtidig gives med mælkeprodukter. Når det er sagt, smager Glyciferdråberne af metal og de kan misfarve tænderne. På apoteket anbefaler vi derfor, at dråberne opblandes med en lille smule mos. Så er der større chance for at få lokket dem i junior og tænderne tager ikke skade.

 

De andre jerndråber fra Medic, er indregistret som et kosttilskud og er lavet sådan, at de fremstår smagsneutrale. I hver dråbe er der 1 mg jern, hvorfor anbefalingen til børn under 1 år er 8 dråber dagligt. Dråberne kan gives sammen med juice, saft eller mos, men ikke samtidig med mælkeprodukter. Uanset om dråberne gives med eller uden mos misfarver de ikke tænderne, sådan som det er tilfældet med Glycifer. Jerndråberne fra Medic skal opbevares koldt, når der er taget hul på dem. Det kan gøre det sværere, at huske at tage dem.

 

Før i tiden måtte landets sundhedsplejerske kun anbefale Glyciferdråberne (lægemiddel), men i 2007 ændrede Sundhedsstyrelsen anbefalingerne, så det nu er underordnet, hvilket jernprodukt man vælger at anvende.

 

 

Med venlig hilsen

Susanne Aggerholm
Apotekerne i Danmark står bag apoteket.dk. Sitet er drevet af Danmarks Apotekerforening.