Kære spørger
Tak for dit spørgsmål om pessar. Pessar virker ved at lukke for livmodermunden, så ingen sædceller kan trænge ind i i livmoderen og derved befrugte et æg. Det er vigtigt altid at anvende sæddræbende creme på pessaret, da det yder ekstra beskyttelse mod graviditet.
Pessaret kan sættes op i skeden op til 2 timer før samleje, men man behøver det ikke. Pessaret kan derfor sagtens sættes op umiddelbart lige inden samlejet.
Hvis der går mere end 2 timer fra pessaret sættes op og til samleje, skal der anvendes ekstra sæddræbende creme.
Efter samleje er det vigtigt at pessaret ikke fjernes før 6-8 timer efter endt samleje. Det er fordi at der vil være risiko for at der kan trænge sædceller fra skeden ind i livmoderen, og der vil være risiko for graviditet.
Pessar beskytter mod gravididitet med ca. 97% sikkerhed, hvis det anvendes korrekt samt der anvendes sæddræbende creme på pessaret, ved hvert samleje. Hvis man har flere samlejer efter hinanden er det vigtigt at anvende ekstra sæddræbende creme. Pessaret skal blive siddende i skeden, mens man indfører mere creme med doseringssprøjten.
Hvis man anvender pessar under menstruation, bør pessaret stadig sidde 6-8 timer efter endt samleje. Der kan nemlig være risiko for graviditet under menstruation.
Jeg kan godt forstå at I tænker på hygiejnen under menstruation, og jeg tænker derfor om det er en mulighed for jer at anvende kondom, når din kæreste har menstruation?
Du skriver at kondomet tit går i stykker. Det lyder som om at det kunne være for lille; der findes nemlig flere forskellige størrelser i kondomer. Det kan derfor anbefales at prøve et kondom der er større, eller et andet mærke. Apoteket har et bredt udvalg af kondomer, og vejleder gerne om dem samt korrekt brug af kondomer.
For god ordens skyld skal jeg sige, at pessar kun beskytter kun mod graviditet og ikke mod seksuelt overførte sygdomme. Kondom beskytter derimod både mod graviditet samt seksuelt overførte sygdomme.
Besøg evt. vores side om sex og prævention, hvor der bl.a. er en test i valg af præventionsform:
http://www.apoteket.dk/Praevention.aspx
Med venlig hilsen
Rikke Nielsen
Farmaceut