Lørdag den 9. februar var den officielle startdato for et nyt sikkerhedssystem, der bl.a. betyder indførsel af 2D-stregkoder på lægemiddelpakningerne på apoteket.
Der vil i en overgangsperiode dog fortsat være mange pakninger uden de nye stregkoder på apotekets hylder. Det er vigtigt at understrege, at disse ”gamle” pakninger er lige så sikre, som de altid har været, og at man roligt kan fortsætte sin medicinering med pakningerne – også dem, der ikke har de nye 2D-stregkoder.
Den nye stregkode indgår som endnu et element i den europæiske kamp mod forfalskede lægemidler. Når stregkoden skannes på apoteket, tjekker en central database, om der kan være en risiko for, at den enkelte pakning ikke er ægte – i så fald dukker der en advarsel op på skærmen, og så må apoteket ikke udlevere pakken.